Populaarne külastusaeg, tulles soovitame varuda veidi aega.

Poed 10-21, P 10-19

Rimi 8–22

Majaplaan Otsi

Eksperdid: metsast kiire kasumi teenimine toimub tuleviku arvelt

14.04.2021

Eesti ligi 2,33 miljoni hektari metsamaa hoidmise ja majandamise üle otsustavad nii riik, ettevõtted kui ka kodanikud. Kuigi metsast kiire kasu teenimine võib näida ahvatlev, on tulevikku silmas pidades vaja suurendada loodussõbraliku metsamajandamise osakaalu, tõdesid keskkonna- ja metsanduseksperdid äsja lõppenud veebiseminaril “Kes hoiab tulevikus metsa püsti?”.

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) juhatuse liikme Siim Kuresoo sõnul on täna Eestis sadu tuhandeid hektareid metsamaad, mida saaks intensiivse lageraiepõhise majandamise asemel majandada püsimetsanduse võtetega. Selliselt saaks aidata kaasa nii noore metsapõlve pealekasvule kui ka paljudele metsaelukatele sobivate metsade säilimisele.

“Tänase seminari osalised näitasid erinevate tahkude pealt, et asjaolud püsimetsanduse ja teiste loodussõbralike majandamisvõtete laiemaks praktiseerimiseks on väga soodsad. Nüüd on aeg tuua oma tähelepanu kitsaskohtadele, mis on senini loodussõbralikumate võtete igapäevaseks saamist takistanud. ELF annab igal juhul endast parima, et see huviliste teadmiste ja julguse puuduse taha ei jääks,” märkis Kuresoo.

Keskkonnakomisjoni esimees Yoko Alender tõdes, et loodussõbraliku metsamajanduse osakaalu suurendamine on keeruline, kuid samas vajalik. “Võiksime lähtuda eesmärgist jätta oma lastele rohkem ja parema tervisega mets. Terve mõistus ütleb, et olukorras, kus inimene on planeedi intensiivse majandamisega viinud taluvuspiirini, peaks kogu metsa majandamine olema ainult loodussõbralik. Kuna metsandus on pika ajalooga oluline tööandja ja puidutööstusel on majanduses selge roll, siis on ka väikeste muutuste ellu kutsumine väga paljusid puudutav keeruline protsess.”

Tema sõnul saab riik kõige efektiivsemalt sekkuda ja olla säästva metsamajandamise eeskujuks riigimetsas. “RMK ülesanne on hoida riigimetsa looduskeskkonda ja näidata säästva metsandusega eeskuju erametsaomanikele. Paljus nad juba ongi eeskujuks, aga on ka kohti, kus teadmised metsanduses on arenenud ja tuleb teha veel muutusi. Samuti on tõusnud inimeste soov riigimetsa majandamises kaasa rääkida, mis on igati tervitatav keskkonnademokraatia areng,” lausus ta.

Eestimaa Looduse Fond korraldas metsateemalist veebiseminari koos Ülemiste keskusega, kes on toetanud ELFi loodussõbraliku metsandusega seotud tegevusi alates 2018. aastast. Värske kokkuleppe järgi annab Ülemiste keskus järgmise kolme aasta jooksul ELFile koguni 100 000 eurot, et keskkonnaühendus saaks edendada loodussõbralikku metsamajandamist ning teadvustada laiemalt metsa väärtusi ja püsimetsanduse võimalusi.

“Eestimaa Looduse Fondi tegevus ühtib Ülemiste keskuse ühe põhiväärtusega, milleks on väärtustada ja hoida Eesti keskkonda ja loodust. Looduse hoidmise nimel kalduvad ühiskonnas arvamused äärmusest äärmusesse – ühed arvavad, et ei tohiks loodusvaradega midagi teha, teised aga, et kasutame kõik ära. Ma arvan, et Ülemiste keskus saab aidata Eestimaa Looduse Fondil tutvustada kuldset keskteed, kuidas Eesti väärtuslikku loodusvara ehk metsa majandada nõnda, et sellest oleks kasu nii tulevastele põlvedele kui ka praegustele metsaomanikele,” ütles Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits.

Pärnitsa sõnul on Ülemiste keskus seadnud eesmärgiks vähendada järjepidevalt enda tegevusest tulenevat keskkonnamõju. Näiteks otsitakse võimalusi ja kasutatakse lahendusi energiatõhususe suurendamiseks, kliimamõju vähendamiseks, säästva transpordi edendamiseks ja jäätmete taaskasutuseks.

Tänasel metsateemalisel veebiseminaril astusid üles  ELFi juhatuse liige Siim Kuresoo,  Ferni  metsa- ja kliimapoliitika ekspert  Kelsey Perlman, Tartu Ülikooli teadur  Liina Remm,  ettevõtja ja Kooslooduse kaasasutaja  Jüri  Kaljundi, metsandusettevõtte Innofor Finland Oy juhatuse esimees ja püsimetsanduse praktik  Marcus  Walsh  ning keskkonnakomisjoni esimees  Yoko  Alender.  Seminari modereeris Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora.

Veebiseminari saab järele vaadata SIIT.

 

Foto: ELF Facebook


Uudised

14.06.2022

Ülemiste keskuses toimunud inspiratsioonipäeval jagati sajale lapsele üle Eesti teadmisi ettevõtlikkusest

Ülemiste keskuses toimunud inspiratsioonipäev „Lükkame käima! Topeltkink 2022“ tõi kohale sadakond lastekodulast ning nende viiskümmend õpetajat üle Eesti.
Loe edasi
31.05.2022

Puu, keda keegi ei vaja? Ülemiste keskusesse püstitati massiivne haavanott

Ülemiste keskuse 2. korruse aatriumis saab alates läinud nädalast tutvuda Hiiumaa põlismetsast pärit massiivse haavanotiga, mis pöörab käimasoleva looduskaitsekuu raames tähelepanu vanade met...
Loe edasi
18.05.2022

Ukraina Eneseabi on põgenikest lastele haridustee jätkamiseks jaganud juba ligi 1000 arvutit

Iga päev saabub Eestisse üle 400 Ukraina sõjapõgeniku, kellest keskmiselt 100 on lapsed.
Loe edasi
Vaata kõiki uudiseid

Kuidas meie juurde tulla

Bussid nr 2, 7, 15, 45, 49, 64, 65

Kommertsbussid nr 214, 244

Tramm nr 4

Rongiga peatusesse “Ülemiste”

Väliparkla, parkimismaja ja maa-alune parkla on avatud kuni viimase kinoseansi lõpuni.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.